CRM w chmurze

Określenie w chmurze przypisane jest do systemów – platform lub usług – udostępnionych online. Największą zaletą takiego rozwiązania jest dostęp do danych z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. Jest to również jeden ze sposobów na spore oszczędności – decydując się na system online minimalizujemy koszty związane z nadzorem informatycznym oraz utrzymaniem infrastruktury IT.

CRM online pracujący w chmurze może być udostępniony na różne sposoby. Jednym z popularniejszych jest chmura – w tym przypadku użytkownicy nie wiedzą, gdzie znajdują się ich dane, nie mają możliwości ich lokalizacji. Serwery, na których są zgromadzone, mogą znajdować się w serwerowniach pracujących w różnych miejscach na świecie.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku usług hostowanych. Tradycyjny hosting pozwala wskazać konkretne serwerownie i ich lokalizację. Jest to niezwykle ważne dla wielu klientów – wiedza o miejscu przechowywania cennych danych daje komfort psychiczny i zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach jest to również wymagane przez prawo. Właśnie w ten sposób funkcjonuje nasz system Advisor247 CRM działający w modelu SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa).

Systemy CRM są często dystrybuowane w formie usługi SaaS (Software as a Service). W praktyce oznacza do, że aplikacje udostępniane są klientom przez internet.