Czym jest CRM analityczny?

Jak odpowiedzieć na pytanie, czym jest analityczny CRM? Jak się okazuje to wcale nie taka prosta sprawa i ma różne znaczenie dla różnych osób oraz różnych organizacji… Mówiąc to, należy wziąć pod uwagę dwa główne zagadnienia:

  • Wsparcie w podejmowaniu decyzji
  • Wizualizacja danych

Wsparcie w podejmowaniu decyzji

Analityczny CRM zapewnia informacje wspierające decyzje, które muszą zostać podjęte odnośnie wybranych aspektów marketingu, sprzedaży, czy też wsparcia klienta i utrzymywania z nim relacji… albo odnośnie ludzi odpowiedzialnych za te właśnie funkcje w organizacji. Analityczny CRM konwertuje dane w wiedzę. Z praktyki wynika, że przykład analitycznego CRM (lub wsparcia decyzyjnego), z którym większość handlowców jest zaznajomiona to prognozy sprzedażowe. Prognozy sprzedażowe to dane dotyczące zamówień z lejka sprzedaży, ułożone według dat i prawdopodobieństwa zakupu, dzięki czemu można na bieżąco kontrolować czy jest się na dobrej drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów sprzedażowych.

Innym zastosowaniem CRM analitycznego jest porównanie raportu z obsługi zgłoszeń serwisowych z zawartymi z klientami umowami SLA (Service Level Agreement). W tym przypadku dane dotyczące statusów aktualnie obsługiwanych zgłoszeń mogą zapewnić managerowi ds. obsługi klienta monitorowanie bieżącej sytuacji i obsługę napływających zgłoszeń zgodnie z warunkami jakie zostały uzgodnione z klientem.

Wizualizacja danych

Większość, jeśli nie wszystkie, podejścia do analitycznego CRM posiadają wyraźny aspekt wizualizacyjny. Może być to tak proste jak raport „białych plam”, gdzie dane wyświetlane są w formie rzędów i kolumn w taki sposób, że brakujące dane („białe plamy”) są łatwe do wychwycenia i informacje których brakuje mogą być szybko uzupełnione.

W nieco bardziej rozbudowanym scenariuszu, wizualizacja danych przenosi nas w świat narzędzi Business Intelligence (BI). Tutaj dane mogą zostać wyciągnięte z wielu różnych źródeł takich jak CRM, aplikacja do obsługi zamówień czy też system finansowo-księgowy i przedstawione w postaci wykresów i grafik rzucających nowe światło na panujące trendy, tudzież odstępstwa od normy.

Zatem jak poprawnie skonfigurować analityczny CRM? Po pierwsze musisz zdecydować które wskaźniki są kluczowe dla sukcesu Twojego biznesu; po drugie przemyśleć jakich „dźwigni” możesz użyć, aby móc opanować sytuację, jeśli nie wszystko przebiegać będzie gładko. Kiedy będziesz mieć w pamięci te dwie rzeczy, zaprojektowanie Analitycznego CRM okaże się być bardzo proste i niesamowicie opłacalne, pomagając Ci w odniesieniu sukcesu.