Jak wdrożyć CRM – dane

Zapraszamy do zapoznania się z trzecią już częścią serii „Jak wdrożyć CRM”. W tym artykule przyglądamy się bliżej najważniejszym zagadnieniom, które powinny zostać przemyślane zanim firma zdecyduje się na wdrożenie systemu CRM, a które dotyczą danych.

Wspomniane cztery podstawowe obszary to:

Wdrożenie CRM – Główne zagadnienia dotyczące danych

Sprzęt i oprogramowanie to ważne czynniki, które należy uwzględnić przy wdrażaniu systemu CRM, jednak jeszcze bardziej istotnym determinantem sukcesu wdrożenia są informacje, które są za ich pomocą przechowywane i przetwarzane. Mówiąc zwięźle – wartość Twojego wdrożenia zależy od jakości danych oraz przydatności tych danych dla użytkowników.

Dane muszą być aktualne, dokładne i istotne – ale muszą też być wartościowe dla użytkowników. Innymi słowy, wdrożenia, w których system CRM w łatwy sposób dostarcza użytkownikom przydatnych informacji mają znacznie większe szanse powodzenia niż te, w których dostęp do danych jest utrudniony, bądź te, w których dostarczane dane są mało istotne z punktu widzenia użytkownika CRM.

Przeczyść dane

Importowanie danych z innych systemów lub migracja danych ze starszych wersji CRM na potrzeby nowego wdrożenia to zadanie dla specjalistów. Twój pakiet oprogramowania może zawierać wiele narzędzi, jednak inwestycja w dokładne ich opanowanie na potrzeby zadania, które najprawdopodobniej będzie wykonane tylko jeden raz (np. początkowy import danych) nie wydaje się opłacalna. Dostawcy wdrażający systemy CRM, ze względu na specyfikę swojej pracy, korzystają z tych narzędzi na co dzień i podpowiedzą które rozwiązania będą najkorzystniejsze dla Twojego wdrożenia. Najlepsi specjaliści posiedli już doświadczenie oraz narzędzia, które mogą być wykorzystane do importu Twoich danych i realizacji Twojego wdrożenia systemu CRM za ułamek kosztów, które musiałbyś poświęcić wykonując to samodzielnie.

Niech dane w CRM będą istotne dla użytkowników

Miejmy nadzieję, że dostawca realizujący wdrożenie systemu CRM ustrzeże Cię również od błędu przenoszenia zbyt wielu danych. Nawet jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań z technicznego punktu widzenia, przenoszenie każdego skrawka informacji z Twojego poprzedniego systemu CRM lub ERP może spowodować wiele problemów. W pierwszej kolejności cierpią na tym zazwyczaj wydajność i łatwość poruszania się użytkowników w systemie.

W dłuższej perspektywie, przesycenie bazy danymi może doprowadzić do konieczności wykonywania regularnych „wiosennych porządków” w systemie. Obojętnie jednak ile informacji zostanie zaimportowanych, upewnij się, że kiedy użytkownicy zobaczą je po raz pierwszy nie będą mieli wątpliwości, że to ich dane. Czy będzie to lista potencjalnych klientów, czy też kontaktów – muszą to być to dokładnie te informacji, jakich potrzebują użytkownicy – nic więcej, nic mniej.