Jak wdrożyć CRM – oprogramowanie

W pierwszej części serii „Jak wdrożyć CRM”, pisaliśmy, że owocne wdrożenie składa się z czterech podstawowych obszarów, w które należy zainwestować czas, wysiłek oraz wiedzę. W tym artykule skoncentrujemy się na drugim z wymienionych obszarów, mianowicie na oprogramowaniu.

Wspomniane cztery podstawowe obszary to:

Wdrożenie CRM – Główne zagadnienia dotyczące oprogramowania

Na rynku dostępne jest różnorodne oprogramowanie i wiele sposobów jego dostarczania. Wybór powinien zależeć od Twoich wymagań biznesowych. Ponadto, nie można zapominać, że system CRM powinien być dostępny dla użytkowników z każdego miejsca. Tak więc, jeśli Twoi handlowcy żyją na walizkach przeskakując z samolotu w samolot lub podróżują do miejsc, które nie mają najlepszego połączenia internetowego, mogą mieć problemy z dostępem do systemu.

Polubić CRM

Co więcej, użytkownikom musi podobać się interfejs wybranego przez Ciebie systemu CRM. Podczas gdy najnowsze aplikacje – przypominające wyglądem portale społecznościowe mogą wydawać się atrakcyjne dla młodszego pokolenia, dla handlowców, którzy mają już swoje lata, mogą okazać się one nieco problematyczne. Pomyśl o programach, które użytkownicy już znają i z którymi czują się komfortowo. Może to być wygląd i sposób działania programów takich jak MS Outlook, Excel a nawet jakiegoś sklepu internetowego? Szukaj takiego rozwiązania, które wykorzystuje znane użytkownikom motywy interfejsu i sposób nawigacji.

Niech CRM pracuje dla Ciebie

Na jakąkolwiek opcję by się nie zdecydować, trzeba pamiętać, że pełne wdrożenie systemu CRM w firmie nie jest produktem, który można zamówić i zaraz po otrzymaniu paczki wyjąć z pudełka w gotowej formie. Najprawdopodobniej Twoja firma posiada unikalne procesy i sposoby działania. Oznacza to, że będzie trzeba dostosować system do Twoich wymagań i potrzeb. Należy zająć się konfiguracją, nie zaś tworzeniem programu na nowo. Wdrażanie systemu, w którym istotne dla nas narzędzia nie są dostępne to coś czego należy unikać – w przeciwnym wypadku komplikacje i koszty mogą wymknąć się spod kontroli.