Jak wdrożyć CRM – sprzęt

Jeśli wreszcie nadszedł czas, aby zakończyć rekonesans i faktycznie rozpocząć wdrożenie CRM – nie bójcie się! W najbliższych kilku artykułach postaramy się prześledzić po kolei cały ten proces, pokazując jak pomyślnie zaimplementować system CRM.

Jak więc zabrać się za wdrożenie CRM? Odpowiedź brzmi: krok po kroku!

Cztery kluczowe obszary

Spróbujmy zatem zrozumieć poszczególne „kroki”, które składają się na udane wdrożenie CRM. Nasze doświadczenie pokazuje, że istnieją cztery główne obszary, w które należy zainwestować czas, wysiłek i wiedzę. Są to:

W tym artykule skupimy się na pierwszym z tych elementów – na sprzęcie potrzebnym by wdrożyć system CRM.

Wdrożenie CRM – Główne zagadnienia dotyczące sprzętu

Wybór sprzętu powinien być stosunkowo łatwy. Trzeba będzie rozważyć kwestię gdzie najlepiej ulokować główny system lub serwer. Jeśli posiadasz profesjonalną serwerownię oraz personel IT, który jest w stanie utrzymać sprawne funkcjonowanie tak ważnego systemu, rozwiązanie ulokowane we własnej infrastrukturze będzie stosunkowo opłacalne. Natomiast jeśli Twoja firma nie spełnia obecnie obu z powyżej wymienionych kryteriów, warto rozważyć jedną z opcji systemów w chmurze.

Jakiejkolwiek decyzji byś nie podjął odnośnie umiejscowienia serwera, pamiętaj, że użytkownicy muszą mieć możliwość się z nim łączyć i wymieniać informacjami. To w jaki sposób będą się z serwerem komunikować jest istotnym czynnikiem podczas planowania wdrożenia CRM. Na przykład – jeśli wszyscy użytkownicy biurowi muszą być stale podłączeni do Internetu, aby mieć dostęp do serwera CRM, czy wymusi to konieczność zmiany łącza internetowego?

Jeśli serwer CRM zlokalizowany jest w Twojej firmie, dostęp zdalny do systemu może być znacznie wolniejszy niż przy rozwiązaniach typu chmura, gdyż łącze firmowe z reguły nie jest przystosowane do obciążenia serwerowego. Może się to odbić zwłaszcza na komforcie pracy handlowców działających w terenie. Wreszcie, co z użytkownikami zdalnymi? Czy potrzebują laptopa, smartfona, tabletu lub komputera domowego? Wybór urządzenia oraz określenie gdzie oczekujesz, że będą go używać to również kwestie, które należy dokładnie przemyśleć.

Prędkość przede wszystkim

Podsumowując, wybór serwerów, urządzeń dla użytkowników i sprzętu komunikacyjnego, powinien być podyktowany najprostszym kryterium – prędkością, prędkością i jeszcze raz prędkością. Aby CRM spełniał swoją funkcję musi być bowiem aktywnie wykorzystywany, a (bądźmy realistami), żaden użytkownik nie będzie chciał korzystać z systemu, który spowalnia jego pracę.