Pięć głównych korzyści z wdrożenia CRM

W dzisiejszych czasach, przewagę oraz konkurencyjność zapewniają m.in. skuteczne (i właściwie wykorzystane) rozwiązania informatyczne. Za przykład może posłużyć strategia CRM – zastosowana w przedsiębiorstwie, jest w stanie pomnożyć jego zyski zwiększając sprzedaż i wydatnie redukując koszty. Jak proces ten wygląda w praktyce? Zapraszamy do lektury.

Zwiększenie sprzedaży

Jednym z głównych założeń systemu CRM jest długoterminowe zatrzymanie klienta. Odbywa się to poprzez skrócenie czasu oczekiwania na dostęp do informacji (stały serwis oraz obsługa), lepsze zaspokajanie jego potrzeb, zmniejszenie kosztów zakupu oraz wsparcie techniczne. Właściwie zaimplementowany system CRM jest w stanie zwiększyć sprzedaż na kilku płaszczyznach. Automatyzuje wiele czynności sprzedażowych, dzięki czemu transakcje są znacznie szybciej finalizowane. Zaoszczędzony w ten sposób czas pozwala sprzedawcom pozyskać większą liczbę klientów. Lepiej poznając ich potrzeby i preferencje, można zastosować inne, bardziej skuteczne techniki sprzedaży (np. cross-selling).

Redukcja kosztów

Poprzez automatyzację wielu procesów, systemy CRM przyczyniają się nie tylko do znacznego obniżenia kosztów, ale również zwiększają wydajność pracowników i pozwalają zredukować personel stacjonarnie obsługujący klienta. Dzięki narzędziom analitycznym, możliwe jest badanie potrzeb oraz zainteresowań klientów w celu ich późniejszej segmentacji. Pokazują one również, w których nierentownych klientów nie warto inwestować.

Podsumowanie

Poza redukcją kosztów i usprawnieniem sprzedaży, systemy CRM wpływają na skuteczność działań marketingowych, poprawiają obsługę klienta i oferują dostęp do ogromnej bazy danych. Najlepsze z nich nie tylko podnoszą zyski i redukują koszty, ale również zwiększają zadowolenie klientów, pozwalając zatrzymać ich na dłużej.